Návštěva náměstka hejtmana Ing. Romana Línka v Králíkách
Dne 22. října se uskutečnila návštěva náměstka hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Ing. Romana Línka v právě rekonstruovaném Památníku obětem internace v Králíkách. Pan náměstek navštívil Památník, aby se seznámil se stavem projektu a společně s ředitelem Muzea K-S 14 Ing. Richardem M. Sichou projednali dlouhodobou činnost muzea a kulturní aktivity podporované krajem.
Památník obětem internace, který tvoří jednu z významných stálých expozic Muzea čs. opevnění K-S 14 „U cihelny“ je situován v historické budově bývalé školy na Velkém náměstí v Králíkách. Po přestěhování Památníku z kláštera na Hoře Matky Boží se návštěvníkům brzy naskytne pohled do expozice v novější podobě, rozšířené o problematiku zinscenovaných procesů z 50. let minulého století, které vyústily v justiční vraždy duchovních.
Novou podobu Památníku, který je tradičně tvořen převážně dobrovolníky Muzea K-S 14 podpořil nejen Pardubický kraj, ale i Konference vyšších představených mužských řeholí ČR. S ohledem na novou variantu prostor si projekt vyžádal náročná technická a bezpečnostní řešení. Jeho reinstalaci časově ovlivnila také pandemie COVID 19. Ředitel Muzea Ing. Richard M. Sicha představil na společném jednání stav rekonstrukce a plán otevření Památníku v roce 2022. Řeč byla o dalších odborných, kulturních a vzdělávacích aktivitách Muzea, které se zabývá klíčovými okamžiky národních dějin zasazenými především do regionu Králicka.
Připravovaný Památník s historickou expozicí je důstojnou připomínkou internace řeholníků, kteří byli na základě tzv. státem řízené centralizace deportováni a byli na tomto místě v období let 1950 – 1961 komunistickým režimem omezeni na osobní svobodě. Internačním klášterem v Králíkách v letech 1950 – 1961 prošlo celkem přes 500 osob. Mnozí z nich byli pro svoji víru a přesvědčení dále odsouzeni a vězněni v komunistických věznicích nebo táborech nucené práce na území tehdejší ČSR a někteří na následky útrap zemřeli. V Památníku je možnost seznámit se s osudy některých z nich. Historická expozice chronologicky přímo navazuje na expozici v Muzeu čs. opevnění z let 1935-38, Pěchotním srubu K-S 14 „U cihelny“ o historii a vývoji čs. státu do roku 1938 a některých souvislostech poválečného vývoje Československa.
Ing. Línek si prohlédl rovněž již třetí sezónu fungující expozici Východočeského památníku celnictví, která je dispozičně umístěna ve stejné budově. I rámec tohoto tématu přesahuje svým historickým obsahem region Pardubického kraje. Muzem tradičně spolupracuje s Pardubickým krajem a ostatními muzei v ČR a je významným prvkem turistického ruchu na Králicku.
|